Održavanje perača pod visokog pritiska je ključno kako bi oni pravilno funkcionisali i ostali u dobrom stanju što je duže moguće. Evo nekoliko saveta koji će vam pomoći da vaši perači pod visokog pritiska ostanu u vrhunskom stanju:
Saveti za održavanje i popravku visokopritisnih perača
Da li vam je ovo poznato? Čim stigne lepo vreme i počne prolećno čišćenje, iz garaže ili šupe izvlačimo visokopritisni perač da bismo terasu ponovo učinili sjajnom.
Visokopritisni perač je praktičan i snažan uređaj, koji često stoji neko vreme neupotrebljen. Naravno, svaki uređaj mora biti dobro održavan kako bi se koristio što duže. Ovo posebno važi za uređaje koji se čuvaju duže vreme, naročito tokom zimskih meseci.
Želite da vaš visokopritisni perač bude uvek u vrhunskom stanju i brzo spreman za upotrebu nakon dužeg zimskog skladištenja? Onda koristite savete za održavanje i čišćenje koje ćemo ovde podeliti.
Održavanje visokopritisnog perača: Na šta obratiti pažnju?
Održavanje visokopritisnog perača obuhvata nekoliko koraka. Ovi koraci se sprovode pre ili posle svake upotrebe. Ne oduzimaju puno vremena, a što ih češće sprovodite, manje vremena će vam biti potrebno.
Nakon svake upotrebe očistite uređaj i proverite različite delove na prisustvo prljavštine. Iako se modeli visokopritisnih perača razlikuju, kao i oni za profesionalnu upotrebu u odnosu na one za kućne korisnike, koraci održavanja su uglavnom isti.
Evo šta je preporučljivo uraditi posle svake upotrebe:
- Isperite uređaj nekoliko minuta čistom vodom kako biste uklonili ostatke sredstva za čišćenje.
- Isključite uređaj i vodu, a zatim ispustite preostalu vodu iz sistema.
- Proverite da nema prljavštine u rezervoaru, crevima ili ventilacionim otvorima.
- Pregledajte mlaznice, rezervoare i creva kako biste otkrili eventualne začepljenja.
Redovno održavanje visokopritisnog perača
Redovno održavanje visokopritisnog perača uključuje i zamenu ulja. Posebno je važno voditi računa o pumpi i motoru.
- Ulje za pumpu treba menjati nakon prvih 25 sati rada uređaja. Nakon toga, menjajte ulje na svaka tri meseca ili nakon 250 sati rada.
- Motorno ulje prvi put menjajte nakon 10 do 15 sati rada, a potom svakih 100 sati ili na svaka tri meseca. Uvek pre upotrebe proverite nivo ulja.
Čišćenje visokopritisnog perača
Pravilno čišćenje uređaja je ključni deo održavanja. Razni delovi visokopritisnog perača mogu se prljati tokom rada, pa ih redovno pregledajte i čistite.
- Mlaznice isperite pod tekućom vodom i po potrebi očistite mekom četkom.
- Spoljašnje delove uređaja lako možete očistiti vlažnom mikrofiber krpom i blagim deterdžentom.
Vodeni filter
U svakom izlazu vode nalazi se filter koji zadržava veće čestice prljavštine. Ovaj filter je potrebno redovno čistiti, a preporučuje se kupovina dodatnog spoljnog filtera za precizniju filtraciju.
Kako pripremiti visokopritisni perač posle zime?
Nakon zime, važno je da pre prve upotrebe proverite uređaj:
- Pregledajte creva, priključke i mlaznice na eventualna oštećenja. Ukoliko pronađete pukotine ili druga oštećenja, zamenite te delove pre upotrebe.
- Podmažite gumene delove kako bi ostali funkcionalni.
- Priključite perač, ali ga ne uključujte odmah. Ostavite da voda nesmetano teče kroz sistem kako biste ga odzračili.
- Nakon odzračivanja, priključite crevo i testirajte rad uređaja.
Popravka visokopritisnog perača: Zamena oštećenih delova
Ukoliko se uređaj pokvari, mnogi delovi se mogu lako zameniti. Uobičajeni kvarovi uključuju oštećene mlaznice, creva ili gumene prstenove. Pravilnim održavanjem i zamenom delova produžićete vek trajanja uređaja.
Pravilno skladištenje visokopritisnog perača
Da biste osigurali dugotrajnost uređaja, pravilno skladištenje je ključ:
- Isključite vodu i iskopčajte crevo.
- Skinite dodatke poput mlaznica i četki.
- Ispraznite sistem od preostale vode.
- Očistite spoljašnje delove uređaja.
- Skladištite perač i dodatke na suvom mestu zaštićenom od smrzavanja.
Koristite odgovarajući deterdžent
Različite površine zahtevaju različite deterdžente. Pazite da koristite odgovarajući deterdžent za svaki zadatak. Na primer, možete koristiti deterdžent specijalno dizajniran za perače pod visokog pritiska za pranje automobila, dok za čišćenje terase treba koristiti drugi tip deterdženta.
Izbegavajte niske temperature
Perači pod visokog pritiska ne bi trebalo da se koriste pri niskim temperaturama, jer voda u pumpi može da se zamrzne i prouzrokuje štetu. Srećom, proizvodi kompanije Nilfisk dolaze sa aluminijumskom pumpom, smanjujući rizik od oštećenja pri niskim temperaturama. Ako morate koristiti perače pod visokog pritiska pri hladnom vremenu, pobrinite se da koristite rešenje koje će sprečiti zamrzavanje.
Pravilno skladištenje
Kada ne koristite perače pod visokog pritiska, čuvajte ih u suvom prostoru. Ovo će vam pomoći da izbegnete rđu i druge vrste oštećenja.
Održavajte dizne čistim
Dizne vaših perača pod visokog pritiska lako se mogu zapušiti prljavštinom, što može smanjiti pritisak vode i efikasnost uređaja. Redovno čistite dizne kako biste ih održali u dobrom stanju. Svi perači pod visokog pritiska kompanije Nilfisk dolaze sa iglom za čišćenje dizni. Iskoristite je!
Zamenite istrošene delove
Tokom vremena, različiti delovi vaših perača pod visokog pritiska će se istrošiti i trebaće zamenu. To posebno važi za visokopritisne crevo koje se tokom godina troši. Redovno pregledajte svoje perače pod visokog pritiska kako biste primetili istrošene delove i zamenili ih po potrebi. Nilfisk nudi širok izbor zamenskih delova za perače pod visokog pritiska.
Prateći ove savete, možete osigurati da vaši perači pod visokog pritiska ostanu u dobrom radnom stanju i da dugo godina efikasno obavljaju svoj posao.